A Raszta hit rövid áttekintése
A rasta vallás Afrikából származik. Gyakran társul a Jamaikai szegény fekete lakosság érzéseivel. Nem csak egy vallás, hanem út az igazi élet felé. A lényeg: a szegénység, a társadalmi elnyomás és az egyenlőtlenség elleni küzdelem, melyek nem csak vallási eszmék, hanem globális problémák is.
A legfontosabb útmutató a Biblia.
Az Isten:
Alaphitük szerint a feketék élő istene Haile Selassie Etiópia fekete császára volt, eredeti neve Ras Tafari. Selassie nem rasta, hanem igaz keresztény volt. Senki sem tudhatja biztosan, hogy ő is úgy gondolkodott e, mint a rasta mozgalom. Mikor egy rasta csoport Etiópiába ment, hogy tiszteletüket tegyék palotájában, egyszerűen elküldték őket. Ez persze nem kérdőjelezte meg a rasták hitét, inkább megerősítette azt.
Mikor Haile Selassie meghalt, a rasták nem akarták elhinni, úgy hitték, hogy csak a média műve, hogy összetiporják vallásukat.
A rasták hiszik, hogy Selassie végigjárta a tökéletes életutat, és most Zion hegyének legmagasabb pontján ül Menen császárnéval, és várják az igazság idejét.
A rasták Istene Jah. Judea oroszlánja Selassie-t ábrázolja, a hódítót. A királyok királya, ahogy az oroszlán minden állat királya. Selassie oroszlánt ábrázoló gyűrűjét, halála után Bob Marley kapta.
Amit meg kell változtatni:
Babylon a rasták szemében a fehér politikai hatalom elnyomása, ami a feketéket évszázadokon keresztül kísértette. A múltban a feketéket elnyomták a rabszolgaság bilincsével. A jelenben a feketék még mindig el vannak nyomva az egyenlőtlenséggel.
A rasták megpróbálják emlékeztetni a feketéket örökségükre, és hogy Babylon ellen harcolni kell.
A cél:
Afrikát, különösen Etiópiát a rasták földi mennyországnak tartják. Nem hisznek a halál utáni életben, vagy a pokolban, mint más vallások. Hiszik, hogy Jah küld egy jelet, és segít a feketéknek visszatérni Etiópiába, az anyaföldjükre. Jóllehet Selassie előbb halt meg, minthogy ez létrejöhetett volna, de a rasták Afrika iránti vágya nem csökkent.
Szimbólumok:
Nyilvánvaló rasta szimbólum a három meghatározó szín: a piros, az arany és a zöld. A színek a Garvey- mozgalomból származnak, ami a rasták Afrikába való visszajutását akarta elősegíteni. A piros a győzelem színe, de a rasták történelme során elesett mártírok vérét is szimbolizálja. A sárga az anyaföldi élet boldogságát jelenti, míg a zöld Etiópia, az ígéret földjének felvirágozásának szimbóluma. Gyakran használt szín még a fekete, mely Afrikát szimbolizálja, mivel a Jamaikaiak 98 százaléka Afrikai származású.
Az igazi rasták vegetáriánusok, csak növényi eredetű ételeket esznek, só és más fűszerek nélkül. Italaik is növényi eredetűek, általában a teafélék.
A rasták frizurája eredetüket szimbolizálja, ellenkeznek az egyszeruű "fehér" dolgokkal, és az uralkodó osztállyal. A Bibliában is lehet utalásokat találni rá:
Mózes III. könyve, 21:5 " ... Fejükön ne nyírják meg a hajat, ne vágják le szakálluk végét ... "
Hajuk Judea oroszlánját jelképezi, de jelenti még a rendszer elleni lázadást, és a valódiságot.