Irígylésre méltó helyzetben van, akinek már a cicomázás a legnagyobb gondja, de praktikus már folyamatában alakítgatni a írást, főleg ami a tagolást és a hivatkozásokat illeti. Körvonalazzunk szakdolgozatot! Tovább után minden egy helyen.
A dolgozat az átláthatóság érdekében érdemes nagyobb és kisebb részekre osztani. Ezek pedig a következők:
Járulékos részek: kötéstábla, belső címlap, tartalomjegyzék, mottó, főszöveg
Járulékos részek: jegyzetek, bibliográfia, mellékletek
A tanszéki példány borítója hagyományosan fekete, aranybetűs. A 'szakdolgozat' felirat alatt csupán a név és az év szerepel.
A belső címlapon:
- a főiskolára vonatkozó adatok
- a cím adatai
- a szerzőre vonatkozó adatok
- a konzulens személye
- a készítés helyére és idejére vonatkozó adatok
A tartalomjegyzék értelemszerűen a dolgozat elkészülte után születik meg, a szerkesztő program segítségével, fejezet címek és oldalszámok feltüntetésével.
Mottóval villogni nem muszáj, de ha valóban passzol az íráshoz, egy jó idézet hatásos lehet, természetesen a szerző nevével ellátva, külön oldalon.
A főszövegnek logikusan felépítettnek kell lennie, nagyjából a következő lépcsőkkel: téma körvonalazása > hipotézis > szakirodalom és egyéni vizsgálat ismertetése > hipotézis bizonyítása, cáfolatok bemutatása > nyitva hagyott kérdések felvetése
Megkülönböztetünk felhasznált és hivatkozott irodalmat. A felhasználtat a dolgozat végén, a bibliográfiában kell felsorolni.
A hivatkozásra több féle megoldás van, lényeg, hogy a választottunk következetesen ki kell tartanunk. A szövegen belül zárójelben jlezzük, honnan származik a gondolat, tanácsos nem minden adatát a zárjójelben leírni, elég ha a rövid hivatkozást hátul, a jegyzeteknél oldjuk fel. Legpraktikusabb verzió ha a zárójelben a szerző nevét és forrásunk oldalszámát szerepeltetjük, de van erre hivatalos leírás.
Amit már az első karakter leütésénél beállíthatunk:
Másfeles sortáv, bal margó 3, jobb 2, felső 2, alsó 2 cm, ajánlott betűtípus TNR, főszöveg 12-es, címek 14-es betűméretűek.
A további díszítgetés ízlés dolga. Célszerű minimalistának maradni és letisztult, egyszerű szerkesztésre törekedni. A képek, táblázatok stb. a nem számítanak bele a meghatározott minimum terjedelembe, úgyhogy ilyenekkel széthúzni nem csak, hogy nem ajánlott, hanem felesleges is.