A reggae zene röviden
A reggae zene - röviden
Jamaica 1962-es felszabadulása után, rendkívül népszerű lett a ska műfaj, mely fúvós hangszereivel vidámságot, karneváli hangulatot teremtett. Miután az Angliától való elszakadás gazdasági nehézségekbe torkollott és az emberek egyre elkeseredettebbek lettek, a zene lelassult, kialakult a rocksteady, mely sok szempontból gyakorlatilag reggae volt. A lényegi különbség a ska és a rocksteady/reggae között, hogy a fúvós hangszereket gitárra cserélték (olcsóbb volt mert egy gitárral több fúvóst ki lehetett váltani) és erősödött a basszus központúság is. Az 1960-as évek vége felé a rocksteadey újra gyorsulni kezdett, köszönhetően az új kreatív producereknek. A basszus ekkor még jelentősebbé vált. 1968-tól a rockstadey-ből reggae lett.
A reggae és rockstadey zenék szövegének témája általában szociális jellegű vagy politikai. Bírálják a kormányt, elítélik Babilont. A reggae zenében a mai napig jelentős szerepe van a Babilon elleni küzdelemnek, az elnyomó, pénzéhes rendszer megvetésének.
Képviselők
Az első reggae zenekarok között volt a The Wailers, ami a reggae zene legjelentősebb énekesével, Bob Marley-vel az élén meghódította a világot. Marley volt a szócsöve a jamaikai népnek a világ felé. A The Wailers nyomán sok reggae zenekar alakult szerte a világon. Producerük a híres dub zenész, Lee Perry volt, aki még ma is aktív részese a jamaicai zeneiparnak. Neves DJ-k (énekesek) a múltból: U-Roy, Big Youth, Yellowman, Denis Alcapone, a közelmúltból Beenie man, Bounty Killer és Shabba Ranks. A rádiókban játszott klasszikus reggae számok: Inner Cricle: Bad Boys, Laid Back: Sunsine reggae, LB27: Ha van még a világon, Kell egy ház... stb.
1985-ben kezdte pályafutását Magyarország sokáig egyetlen reggae zenekara a Ladánybene