Csodás díszlet tárult vasárnap este a nézők szeme elé. A megemlítendő díszlettervező, kinek nevéhez fűződik a minimalista, mégis sokatmondó és változatos díszlet, nem más, mint Csanádi Judit, a Képzőművészeti Egyetem professzor aszonya. Remek ötletnek bizonyult Liliom és Juli szerelmi jeleneténél a romantikának teret adó hinta és a lelógó lámpafény. Nem beszélve a negédes körhinta-zenéről. Kedves kerti bájra lehetett tehát számítanunk. Ezzel szemben már az első jelenetben megcáfolja elvárásainkat a rendező, Guelmino Sándor.
Ugyanis Kubik Anna, Muskátné szerepében iszonyatos ricsajjal és káromkodással kezdi meg a színdarabot. A harácsolás oka a féltékenység, melynek áldozata szegény Juli (Balsai Móni). Muskátné nehezen tudja elviselni, hogy Liliom, a körhintás fiú, szemet vetett a szőke leányzóra és ingyen engedi fel minden körre a fiatalka lányt. Ámde ezért nem Liliomot, az alkalmazottját bünteti, hanem Julit ócsárolja, mondván, hogy többet az ő körhintájára rá nem tehetik becses feneküket, sem ő, sem pedig a barátnője, Mari (Soltész Bözse). A hosszas retardáció után végül is megjelenik a főszereplő, aki miatt az egész vita kipattant: Liliom (Gémes Antos). A nyegle, nemtőrődöm férfi gúnyt űz középkorú munkaadójából, akivel vélhetően viszonya van, s végül a nagy vita hevében ki is lép a munkahelyéről. Ezek után már semmi sem tartja vissza, hogy Julival foglalkozhasson, a naiv lány pedig természetesen mindent elkövet, hogy magával ragadja a férfit…csakhogy ez épp fordítva sül el: Juli habarodik bele menthetetlenül a csóró „világfiba”, a nők kedvencébe.
Sem Mari, sem mások nem nézik jó szemmel kettejük viszonyát, de Juli MINDENT feláldoz szerelméért…majd nem sokkal egy évvel románcuk kezdete után bejelenti: terhes.
Liliomot ambivalens érzések kerítik hatalmába: egyrészről hihetetlen boldogság, másrészről rémisztő félelem: hogyan fogja eltartani a babát, ha még kettejüket sem tudja.
Ekkor jelenik meg a képben züllött, szerencsejátékos barátja: Ficsúr, aki egy bombabiztos tervvel kecsegteti a hiszékeny és balga férfit. Raboljanak ki egy tehetős embert, majd öljék meg. Liliom kezdetben vacilál, de végül beadja a derekát és Ficsúrral tart. Ám míg várakoznak áldozatukra, nyomban kártyázni kezdenek és főhősünk a még meg sem lévő pénzét máris elkártyázza szőröstül, bőröstül. Véleményem szerint ez a darab legizgalmasabb jelenete….a párbeszéd fantasztikus, nem beszélve a fényjátékról. Zsugázás ide vagy oda, végül csak megérkezik a kirabolandó és meggyilkolandó személy, aki sokkal ügyesebb, mint gondolták volna róla. Egyrészről már nincs nála a pénz, másrészről elbánik a tesze-tosza rablókkal. Ficsúr elszalad, de lelövik, Liliomot pedig őrizetbe veszik. A férfi erre öngyilkosságot követ el, kilátástalan helyzete miatt. Juli szíve összetörik, gyermekét egyedül kell felnevelnie. Érdekes jelenet, mikor Liliom a mennybemenetel előtt számot ad életéről és 13év tisztítótüzet kap büntetésül…valamint azt az esélyt, hogy mindent jóvátehessen, amint megtisztult és egy napra visszalátogathasson a földre. Meg is kapja hát a lehetőséget…de elbaltázza…megüti a mostanra kamaszlánnyá cseperedett Lujzát, ahogyan egykoron feleségét, Julit is….szégyenszemre somfordál el, s Julinak csak akkor lesz világos, ki is volt látogatójuk. Ironikus kacajban tör ki, minden feszültsége a színpadon táncol…a darabnak vége…a Magyar Színház függönye lehull, a hatalmas tapsorgánum pedig feltör. Megérte a 2500 Ft-ot. Köszönjük. Ajánljuk.