Egy idegen nyelv elsajátításában kulcsszerepet játszik, ha az ember rendszeresen hallja azt a nyelvet rádióból, tévéből, vagy az eredeti környezetben, anyanyelvi beszélőktől; még akkor is, ha sokáig egy mukkot sem ért belőle.
Ahogy mondják, szoktatni kell a fület az idegen nyelvhez, és bármily furcsán hangzik, de akkor is mindennap legalább fél vagy egy órát kell hallgatni az elsajátítani kívánt nyelvet, ha az ember egy szót sem ért belőle. A nyelvtanulás annál hatékonyabb – és ezt nemrég új-zélandi kutatók mutatták ki -, minél többet halljuk az anyanyelvükön beszélőket.
Arról van szó, hogy minden egyes új nyelv elsajátításához az agyban teljesen új neuronkapcsolatoknak kell kialakulniuk, és ehhez az eredeti beszéd megszokása, valamint rengeteg ismétlés szükséges. Azért nehéz egy új nyelvet megtanulni, mert a megfelelő agyi struktúrák hiányoznak, ám ezek kialakulását elsősorban az idegen nyelv rendszeres hallgatása segíti elő.
Naponta egy-két nyelvóra nem elég, ki kell egészíteni a nyelv fél vagy egy órányi hallgatásával is, és bár törekedni kell rá, hogy az ember minél jobban értse, amit hall, ha alig ért belőle valamit, ezt semmiképpen sem szabad frusztrációnak felfogni, mert így is rengeteget használ. Dalok hallgatása is hasznos lehet, de a legjobb, ha eredetiben nézzük a megtanulandó nyelven készült tévéműsorokat, vagy filmeket. A helyzet, a látvány hozzásegít, hogy agyunk értelmezze is a hallott szöveget, és így az önmagában is hasznos passzív hallgatás értelmező aktív tanulással párosul.