2009-ben több mint százezren voltak azok a hallgatók Magyarországon, akik tanulmányaik mellett dolgoztak. Közülük csaknem 70-75 ezren iskolaszövetkezeten keresztül álltak munkába az egyetem, vagy a főiskola mellett. Míg korábban a pénzszerzés jelentette a munkavállalás elsődleges célját, ma már a hallgatók többsége a tapasztalatszerzést is hasonlóan fontosnak tartja.
Mivel még nem dolgoztam suli mellett, a témában nem vagyok annyira jártas.Egyenlőre még kívülállóként, tapasztalat nélkül próbálok állást foglalni, bár már részemről is egyre inkább felmerül az igény egy kis költőpénzre.Idáig még nem kerestem munkát, bár a minap már majdnem rám talált, amikor is a Keleti pályaudvarnál egy nő odajött hozzám és a következőket mondta: „Reklámokhoz keresünk új arcokat, lenne kedved hozzá?”
Vannak olyan munkák, melyeket a nappali tagozat mellett is el lehet végezni. Például a hétvégi munkák, vagy ha korrepetálunk valakit. Szerintem a korrepetálás az a munka, amit a legegyszerűbb szerezni és csinálni, hiszen biztos minden diáknak van olyan tantárgya, melyet kedvelt és így tud segíteni fiatalabb diákoknak. Viszont nem biztos, hogy ez elég a tandíjra, kollégiumra, utazási költségekre, stb. A levelezősök annyival jobb helyzetben vannak, hogy vállalhatnak teljes állást, de a munka melletti tanulás elég kimerítő, és nehéz beosztani úgy az időt, hogy mindenre elég legyen.
Az adott témában találtam két számomra nagyon érdekes írást. Ezek közül az egyik egy amerikai kutatás, ami a munka ellen szól, a másik pedig kifejezetten mellette.