F- generáció, Lájkold!
Az utóbbi évtized rendkívül felkapott témája volt az X és az Y generáció elkülönítése. Douglas Coupland Generation X című művét alapul véve Tari Annamária pszichoterapeuta írt könyvet az Y generációról. A vélemények azonban azzal kapcsolatban megoszlanak, hogy mikor beszélhetünk a nagy fordulatról, tehát, hogy meddig kell valakit az X és mikortól fogva az Y generációba kategorizálnunk. Anyáink és apáink, vagyis a jelenlegi huszonéves fiatalok szülei még az X generáció sarjainak tekinthetők, ők még jellemzően poroszos tekintélytiszteletben szocializálódtak. Az Y generáció velük ellentétben, egy szabadabb világban, az önmegvalósításra, és az emberi kapcsolatokra nagyobb hangsúlyt helyezve éli életét. Azonban Coupland felosztása szerint az Y generáció már lezárult.
Node mi következhet utána?
Hipotézisem- a Facebook generáció. Naprakész, interaktív, elérhető, mindenről van véleménye, életének jelentős részét a nyilvánosság elé tárja. Internet nélkül szociálisan inkompetensnek érzi magát. Hozzá van szokva ahhoz, hogy társas hálózatán belül mindenről idejében értesül, nem engedheti meg magának, hogy akár egy napot is elszakadjon a nettől, mert kérlelhetetlenül lemarad a jelentős történésekről. Lájkol, nyüzsög, posztol, szemlél, megoszt, befogad. Mindent azonnal akar és képtelen megbirkózni a magánnyal. Bizonyos értelemben dependens és magas társas helyeslés iránti szükséglettel bír.
A rendszer mindenki számára elérhető. Hiszen hogyan másképp tudnád leghamarabb elújságolni az ismerőseidnek, hogy átmentél a szigorlaton, vettél egy kocsit, vagy épp eljegyezted a barátnődet? Ha kimennél az utcára és egyszerűen belekiáltanád a levegőbe bánatod, örömöd, hogy végre megoszthasd valakivel, valószínűleg idiótának néznének.
Node mindez jó-e nekünk? Azt döntse el mindenki maga…