17. Titanic Filmfesztivál
A bölcsész elfoglaltság-ajánlóra reflektálva – különösen a végére – az alábbiakban figyelmetekbe szeretném ajánlani az idén tavasszal, április 8. és 18. között megrendezésre kerülő 17. Titanic Filmfesztivált, amely a valamilyen szempontból úttörő nemzetközi filmek mustrája, a legnagyobb, kis hazánkban. Az eseménynek és a vetítéseknek négy helyszín ad otthont: Az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Toldi, az Örökmozgó Filmmúzeum és a Kino.
Idén külön szekciót fognak kapni az animéhez képest klasszikusabb vonalat képviselő animációs filmek, a kínai és tajvani filmtermés darabjai, illetve a háborús témájú, fegyveres konfliktusokat feldolgozó alkotások.
Az animáció kedvelőinek >> Műsorra tűzték Tim Burton 9 című poszt-apokaliptikus meséjét, amelyben kilenc rongybaba menti meg a világot. Továbbá érdekes lehet a Metropia című svéd animációs sci-fi, amelyben egész Európát behálózó összeesküvők irányítják az emberek gondolatait. Az ezeknél kedvesebb meséket kedvelő nézőknek pedig a J. R. Ackerley regénye nyomán készült Kutyám, Tulipán megnézése javallott.
Doksi és zenefanoknak >> Térjetek be a No Distance Left to Run-ra, amely a Blur zenekar egész eddigi tevékenységét felölelő zenés dokumentumfilm, sok koncertfelvétellel és interjúval. Vagy a Le Donk & Scor-zay-zee-re, ami pedig egy lecsúszott rocker és egy feltörekvő rapper barátságát örökíti meg, Shane Meadows rendezésében és az Arctic Monkeys közreműködésével. Az egyik talán legérdekesebb szereplője ennek a kategóriának azonban egy iráni indie-rock együttes fél-dokumentumfilmje, a Perzsa macskák, ami tavaly Cannes-ban elvitte a zsűri különdíját. Történetük arról szól, hogy milyen kockázatos egy olyan országban rockot játszani, ahol be van tiltva és, hogy ennek ellenére mégis, hogyan jutottak el oda, ahol most vannak, azaz, hogy Londonban élnek, befutottak filmjükkel és még a Gödör Klubban is találkozhatunk velük. Ugyanis az együttes a fesztiválzáró bulin fellép nekünk a közkedvelt földalatti szórakozóhelyen.
Távol-keleti filmek szerelmeseinek >> Az idei Titanic egyik kiemelt filmje az Élet és halál városa című kínai alkotás, amely az 1937-es nankingi mészárlás történetével foglalkozik nem megszokott hozzáállással. Ugyanis ebben a filmben az ellenséges japánokat ugyanolyan meggyötört embereknek, szerencsétlen és kimerült katonáknak mutatja be, mint a hazaiakat. A történelmi dráma több ember szemszögéből dolgozza fel a tízezrek életét követelő mészárlást. Kínai Schindler listájaként is emlegetik.
Remélem mindez elegendő volt minimum egy figyelemfelkeltésre, de ha még ez sem, akkor mellékesen jegyezném meg itt az utolsó sorokban a fesztivál „Károlis kötődését” szeretett harmadéves csoporttársunkon, Horváth Kristófon keresztül. Ugyanis a mustra gazdájának fiáról van szó. Szóval nézzetek be egy-két filmre!